خانه / گوناگون / چگونه در شب به کمک ماه جهت ها را پیدا کنیم؟

چگونه در شب به کمک ماه جهت ها را پیدا کنیم؟

در این مطلب به شما خواهیم آموخت چگونه وقتی در کره شمالی زمین هستید، در شب هنگامی که در دل کویر یا هر جای دیگر گم شده اید جهت ها را بتوانید تشخیص دهید. همانطور که مشاهده کردید ماه براساس وضعیت چرخش به دور زمین و دور خورشید با توجه به اینکه سایه ماه چقدر از زمین را پوشانده باشد متغیر است، در نتیجه از این ویژگی برای تشخیص روزهای ماه قمری هم استفاده می شود.

تا اینجا اصل مطلب را تا حدودی درک کرده اید، در ادامه متوجه خواهید شد چگونه قرار داشتن در نیمه اول یا دوم بودن ماه قمری را تشخیص دهیم و جهت شرق یا غرب را بدست آوریم.

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید شکل های مختلف ماه وضعیت روزها را در طول یک ماه قمری مشخص می کند، اگر در کنار هر کدام از هلال های ماه یک خط عمودی رسم کنیم یکی از دو حرف انگلیسی P یا q ساخته می شود بر همین اساس این دو وضعیت به صورت زیر شرح داده می شود.

اگر در نیمه ی اول ماه بودیم طرف کوژ (برآمده) هلال جهت مغرب را نشان می دهد و این همان حرف  P است.

اگر در نیمه ی دوم ماه بودیم طرف کوژ (برآمده) هلال جهت مشرق را نشان می دهد و این همان حرف  q است.

سوال) چگونه می توان با ماه یک قطب نما ساخت؟

جواب: در یک شب مهتابی یعنی هنگامی که ماه نمایان است، چوبی را داخل زمین فرو کنید، حال با یک سنگ نوک سایه را روی زمین علامت بگذارید، ده دقیقه بعد با سنگی دیگر نوک سایه جدید را روی زمین علامت گذاری کنید، الان نوبت این است که دو نقطه را به هم وصل کنید این خط مسیر شرق – غرب را نشان می دهد.

سوال) چگونه می توان با ماه جهت جنوب را پیدا کرد؟

جواب: خطی را بین دو تیزی هلال ماه رسم کنید و آن را تا زمین امتداد دهید. انتها این خط  به سمت زمین جهت جنوب را در موقعیت شما نشان می دهد. به مثال زیر دقت نمایید.

در ادامه سوال قبل مساله ای را برای شما طرح کرده ایم، حال این سوال را شما جواب دهید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید:

سوال) حرکت ظاهری ماه در شب چگونه است؟

جواب: حرکت ظاهری ماه در آسمان شب از سمت شرق به غرب است.

سوال) آیا این روش در نیم کره جنوبی هم صادق است؟

جواب: بله، اما برعکس این روش برای پیدا کردن جهت ها باید اقدام نمایید.

درباره ی میلاد بیت اللهی

همچنین ببینید

همه چيز در مورد رم-RAM ها

در مورد RAM بیشتر بدانیم

دوست عزيزم، در اين آموزش سعي شده است، تا اطلاعات بيشتري را در مورد رم فرا بگيريد و شما را در حد امکان با بهترين نحوه انتخاب و استفاده از اين ابزار آشنا نماييم...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *