خانه / گوناگون / آموزش جهت یابی در طبیعت به کمک باد
اینستا گرام سایت آتلانتیک

آموزش جهت یابی در طبیعت به کمک باد

آیا تا به حال نام باد شمال را شنیده اید؟ معمولا نام گذاری بادها براساس جهت وزش آن هاست و باد شمال هم همواره از سمت شمال به جنوب می وزد.

از این رو بهترین باد برای جهت یابی در هر منطقه ای شناخت باد غالب است، با پیدا کردن باد غالب، به راحتی می توانید جهت های اصلی را پیدا نمایید. حال به تعریف باد غالب می پردازیم، باد غالب، چیره‌ باد، باد بیش ‌وَز(Prevailing winds)، بادی است که همواره در جهت معینی می وزد و مدت وزش آن نسبت به سایر بادها طولانی تر است، این باد با توجه به منطقه ممکن است در طول سال همواره در جریان باشد و یا اینکه بسته به شانس شما با توجه به درجه حرارت، رطوبت و سرعت که در فصول مختلف تغییر می‌کند، قابل تشخیص باشد.

باد غالب علاوه بر جهت یابی، بر روی رشد درختان و گیاهان، جهت جمع شدن برف‌های باد آورنده و در جهت رشد علف‌های بلند تأثیرگذار است و در واقع باد غالب بیشترین تأثیر را بر روی جهت پوشش گیاهی، برف، ماسه یا دیگر اشیای روی سطح زمین خواهد داشت.

برای جهت یابی با کمک باد غالب ابتدا می بایست از جهت وزش باد غالب آن منطقه مطمئن شوید، غالب مناطق براساس جغرافیا دارای باد غالب خاص خود هستند، که در زیر به هر یک از نواحی اشاره می نماییم:

  • در نواحی معتدل آب و هوایی قطب شمال و جنوب، عموما وزش باد غالب از سمت غرب است.
  • در نواحی گرمسیری، باد غالب بین مناطق شمال شرقی و جنوب شرقی جریان دارد.
  • در نواحی استوایی، معمولا باد غالب از سمت شرق می وزد.
  • در مناطق غربی ایران، حرکت باد غالب، معمولا از غرب و جنوب غربی است و در نیمه شرقی ایران از سمت شمال شرقی و جنوب شرقی در حال وزیدن هست.

مطالب پیشنهادی:

آموزش جهت یابی به کمک ابرها

درباره ی میلاد بیت اللهی

همچنین ببینید

Fentanyl(Fentanil or Duragesic or Fentora or Sublimaze) معرفي داروي ضد درد فنتانیل - سايت اموزشي اتلانتيک - داروشناسي

معرفي داروي ضد درد فنتانیل – Fentanyl

در این سری از آموزش ها سعی داریم تا شما را با دانش داروشناسی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *